Prog být či nebýt? Dánští princové líbivého metalu na své čtvrté dlouhohrající desce „Friend Of A Phantom“ přicházejí s hudebním narativem, jenž je dostává do jisté tvůrčí spirály a bude zajímavé sledovat, kam se vlastně bude jejich kreativita nadále ubírat.
VOLA na svém debutu „Inmazes“ z roku 2015 dokázala zaujmout dosti osobitým vyzněním kombinujícím prvky metalu, rocku a djentu se smyslným aroma new-wave. Tento stav přetrvává i do dnešních dnů a devět položek z aktuálního alba by při konečném zúčtovaní nemělo příliš rozhodit očekávaní fanoušků. Kvarteto sází na své osvědčené prog postupy, které však letos v podstatě už prog nejsou. To však neznamená, že by družina kolem Asgera Mygindova vyprodukovala pro své posluchače nezajímavý materiál. Naopak.
Novinka nabízí minimálně tři hitové epizody na první dobrou. Úvodní „Cannibal“ s hostujícím Andersem „v plamenech“ Fridénem se povedlo navodit přesně ten pocit, že věci následující budou v naprostém pořádku. Onu emoci zdárně přiživuje hned druhá v pořadí, řádně nabroušená hitovka „Break My Lying Tongue“ s new-wave riffem, který bravurně vytesaly klávesy společně s rytmickým duem, jež dává vzpomenout na osmdesátkové horečky pátečních disko nocí. Na standardní tajemnou melodiku „Paper Wolf“ jsme si (jako na první singl) měli dávat pozor už od srpna 2023 a za sebe mohu přiznat, že i po více než dvanácti měsících tato vyzývavá halekačka neztratila nic ze svojí přitažlivosti. Navíc následuje po skutečně odzbrojující skryté perle „Bleed Out“, jež se připlazí na ozvěnách anglických trip hopových legend MASSIVE ATTACK a přes svou středně pomalou útrpně krásnou existenci variací Mygindova zpěvu odchází při gradacích fantasticky vystavěného refrénu. Šestiminutový epos uprostřed jednačtyřiceti minutové rozpisky je nejdelším zásekem na desce a nabízí i poutavý text, jenž by se dal shrnout do spojení „přítel v přízraku“. Přesně kvůli takové skladbě bych uměl album poslouchat, i pokud by měl jeho zbylý obsah být zcela jalový. Není.
Baví mě soustředit se na práci bicmana Adama Janziho při veškerých melodických rozletech kytar a kláves. Při volnějších pasážích právě Janz svou úspornou hrou zahaluje vrásky již dříve slyšeného jako například v „I Don’t Know How We Got Here“. I rutinní melody-djentové houpačky („We Will Not Disband“, „Holow Kid“, „Tray“) nakonec dokážou svým bytím zaujmout, stejně tak i subjektivně nejslabší, šouravá „Glass Mannequin“ má své opodstatnění v celkové dramaturgii. Zde je nutné vyzdvihnout, že se Asger Mygind osvědčil i jako producent, protože devatero skladeb drží pevně pohromadě a chce se jako celek poslouchat. Silný magnetismus „Friend Of A Phantom“ rozhodně odepřít nemohu, a to i přes ten již naznačený výskyt decentních „cukrově vatových“ pasáží.
Jsem velmi rád, že VOLA neustupují ze svého vysokého standardu. To, co jsem nadějným Dánům spolknul i s navijákem před dekádou, konzumuji s velkou chutí i nadále. Stále se totiž jedná o excelentní hudební menu.